![](https://krizaj-md.si/wp-content/uploads/2021/02/fistula.png)
Gre za eno najpogostejših bolezni v predelu zadnjika. Glavni simptom je bolečina, ki je najhujša ob odvajanju blata in vztraja lahko še 1 uro ali več po odvajanju. Pogosto se pojavi kri na papirju ali školjki, ki je svetlo rdeča. Posledično se pacient odvajanja boji in gre vedno manj pogosto na blato, kar simptome še poslabša. Pogosto misli, da gre za težave s hemoroidi in uporablja razna mazila, ki pa so v tem primeru neučinkovita. Vzrok za fisuro oziroma poko ni jasen, pojavlja se običajno v zadnjem delu kanala, redko spredaj. Povezujejo jo s slabšo prekrvavitvijo tkiv v zadnjem delu analnega kanala, zaprtjem, poškodbo sluznice in genetsko predispozicijo.
Diagnostika
Najzanesljivejša diagnostična metoda je klinični pregled ob natančnem pogovoru s pacientom. Ob tem lahko že ugotovimo ali gre za akutno ali kronično stanje in predvidimo uspeh zdravljenja.
Za izključitev ostalih sprememb v analnem kanalu, pa uporabimo še anoskopijo.
Zdravljenje
Na prvem mestu je ustrezna prehrana, ki mora biti bogata z vlakninami. Odvajanje blata mora biti redno. Princip preostalih metod je, da sprostimo močno napeto mišico zapiralko, da lahko rana ostane čim bolj odprta in je s tem omogočeno njeno celjenje.
Za akutne fisure uporabljamo Xylocain gel, ki si ga mora pacient večkrat dnevno aplicirati v analni kanal globoko s prstom, da namaže celotni kanal. Običajno pride do umiritve simptomov po 14 dni pravilne uporabe gela, nato pa je potrebno mazati še vsaj 6 tednov, da se fisura do konca zaceli.
V kolikor smo z gelom neuspešni, uporabimo analne čepe. So različnih debelin in delujejo po istem principu – fisura ostane odprta. Uporabljati jih je potrebno 3 krat dnevno po 20 min.
Če tudi to ni uspešno, apliciramo Botox v notranjo analno zapiralko. Le-ta sprosti mišico, efekt pa izzveni v najkasneje 3 mesecih. V tem času običajno pride do zacelitve.
Pri kroničnih fisurah pa v kolikor so simptomatske, priporočamo operacijo, saj so njeni robovi že tako zabrazgotinjeni, da je uspeh konservativnega zdravljenja slabši. Lahko z njim sicer poskusimo, včasih se simptomi vsaj začasno umirijo, vendar se fisura ne zaceli. Pri operaciji običajno izrežemo fisuro in ob ustreznih ukrepih (prehrana, Xylocain gel,…) pričakujemo, da se bo rana normalno zacelila. V primeru neuspeha, pa se dogovorimo za eventualno delno prekinitev mišice notranje zapiralke (redko).