• Informacije: 041 41 59 59
  • Pon-Pet: 10:00 - 12:00

Hemoroidi so normalno prisotni žilni pleteži v predelu analnega kanala. Njihova funkcija je zaščita črevesja, imajo pa tudi relativno pomembno pri odvajanju blata in vetrov ter prispevajo manjši delež h kontinenci za blato.

Kadar se toliko povečajo, da postanejo moteči in povzročajo simptome, pa govorimo o hemoroidni bolezni.

Vzroki

Skoraj vsi, ki imajo težave s hemoroidi so bodisi zaprti, bodisi ima pogoste driske. Zaprtje poveča pritisk blata ma žile v analnemu kanalu in privede do povečanja le-teh. Driska rani sluznico, kar povečuje prekrvljenost kanala. Veliko vlogo igra tudi genetska nagnjenost in debelost. Prav tako namensko zadrževanje blata pospešuje povečanje hemoroidov.

Simptomi

  • krvavitev ob odvajanju blata
  • srbečica
  • izpadanje sluznice iz analnega kanala
  • bolečina (izjemoma, pogostejša pri analni fisuri).

Diagnostika

Že iz samega pogovora s pacientom in kliničnim pregledom lahko ugotovimo ali gre za težave povezane s hemoroidno boleznijo. Temu sledi navadno anoskopija, s katero se pregleda analni kanal in po potrebi tudi uporabi katero od terapevtskih metod.

Zdravljenje

Najpogosteje je dovolj, da pacient uredi prebavo. Svetujemo hrano bogato z vlakninami in umivanje po odvajanju blata. Smiselna je tudi uporaba naravnih mazil (olivno olje, ognjičeva mast,…). Odsvetujemo dolgotrajno uporabo pripravkov, predvsem tistih ki vsebujejo kortikosteroide, ker se sluznica stanjša in je simptomatika še izrazitejša.

V kolikor so simptomi izrazitejši, ob anoskopiji uporabimo sklerozacijo (pri manjših hemoroidih) ali pa elastične ligature, v kolikor pa so hemoroidi preveliki in poleg tega še estetsko moteči, pa opravimo operativni poseg.

Operativno zdravljenje

Kadar prevladujejo simptomi v smislu krvavitev, priporočamo manjši operativni poseg – HAL-RAR. Pri tej metodi z dopplersko sondo poiščemo žile, ki polnijo hemoroide in jih prešijemo. Del sluznice, ki izpada iz analnega kanala, pa fiksiramo nazaj v kanal s šivom. Poseg opravimo v anesteziji, običajno v okviru dnevne bolnišnične oskrbe. Bolečina po operaciji je zmerna, običajno zadostujejo analgetiki v tabletah.

Pri večjih hemoroidih, ki so tudi estetsko moteči in motijo higieno, pa svetujemo klasični izrez. Poseg se opravi v anesteziji. Izrežemo lahko omejeno količino tkiva, zato moramo včasih operirati v dveh ali več fazah, zato da ne pride do hujšega brazgotinjenja in posledično težav z odvajanjem blata. Rano pustimo odprto, celjenje traja od 4 – 6 tednov. Pooperativno je bolečina hujša kot pri HAL-RAR metodi, zato je potrebno bolečino zdraviti z analgetiki intravensko.