![](https://krizaj-md.si/wp-content/uploads/2021/02/fistula.png)
Gre za relativno redko obolenje analnega kanala, pri katerem pride do dodatnega tankega kanala ob anusu, skozi katerega se občasno cedi gnojna tekočina. Vstopno mesto kanala je v samem črevesju (analni kanal), izstopni del pa je na koži ob anusu. Vzrok običajno ni jasen, lahko pa je fistula komplikacija kronične črevesne bolezni ali kakšne druge bolezni, zato je predvsem pomembna dobra diagnostika in temu prilagojena terapija.
Diagnostika
Pri enostavnih nizkih fistulah je dovolj sam pogovor s pacientom in klinični pregled, pri tistih, ki sedaj visoko in pri kompleksnih, naredimo še magnetno resonanco. Kadar posumimo, da bi lahko šlo še za kronično vnetno črevesno bolezen, svetujemo čimprejšnjo kolonoskopijo.
Zdravljenje
Pri večini je na prvem mestu operativno zdravljenje.
Pri nizkih enostavnih fistulah lahko naredimo fistulotomijo, kjer sondiramo vhod in izhod fistule in v kolikor v tem delu ni zajeto dosti mišice, vse skupaj prerežemo in počistimo.
Pri višje ležečih fistulah v kolikor so aktivne, najprej vstavimo seton (drenažni kateter) in počakamo, da se vnetje umiri. V naslednji fazi celotni fistulni kanal izrežemo in notranji vhod zašijemo (LIFT).
V kolikor gre za kompleksno fistulo (npr. pri kroničnih vnetnih boleznih,…) pa vstavimo najprej seton, nato pa zdravimo osnovno bolezen. Ko je le-ta v remisiji, se tudi fistula običajno sama zapre.